• Araştırma ve Dosya Takibi;
  Online İşlemler sayfasından elde edilen araştırma sonuçları bilgi amaçlı olup bu sonuçlara göre yapılacak başvurular tescil edilir ya da edilemez kesin yargısına varılmamalıdır.
  Başvurunuzun TÜRKPATENT içindeki durumunu takip edebilirsiniz
  Yayına çıkmamış marka başvurularının başvuru sahibi bilgilerini görüntüleyemezsiniz.
  Yayına çıkmamış patent ve tasarım başvurularını görüntüleyemezsiniz

BAŞVURULAR İÇİN TEMEL BİLGİLER

Online İşlemler sistemi bütün tarayıcılar üzerinde (Firefox, Yandex, Explorer) çalışmaktadır (Chrome - JAVA eklentisini desteklememektedir.). Ancak sistemin daha rahat kullanımı ve muhtemel konfigürasyon problemleri yaşanmaması amacıyla (IE’da yaşanan 32 bit – 64 bit uyumsuzluğu) Firefox, Yandex tarayıcılarının kullanılmasını tavsiye etmekteyiz.

Gerekli uygulamaları sisteminize yüklerken bütün web tarayıcılarınızı kapatınız. Yükleyeceğiniz gerekli uygulamaların tarayıcılar için gerekli eklentilerini yükleyebilmesi için web tarayıcıların kapalı olması önem arz etmektedir.

Başvuruda kullanacağınız resimlerin (tasarım görselleri ve marka örneği) 300 dpi çözünürlükte ve başvuru sürecinde sizden istenen formatta ve ebatta (Marka için 5x5cm veya 7x7cm, Tasarım için 8x8cm,8x16cm,16x8cm,16x16cm jpeg uzantılı, RGB modunda) olduğunun kontrol edilmesi gerekmektedir. İstenen özellikte resimlerin oluşturulmasında kullanım kolaylığı sağlaması amacıyla “İrfan View” programı tarafımızca tavsiye edilmektedir.

GEREKLİ UYGULAMALAR

 • Java'nın tüm versiyonlarında çalışmaktadır.
 • Acrobat Reader tüm versiyonlarında çalışmaktadır.
 • E-imza Token Kurulumu (E-imza sağlayıcınız tarafından size sağlanacaktır.)
 • E-imza ile ilgili Uyarı "ESHS de EBG Sertifika Durum Protokolü Hizmet Sağlayıcısı sertifika için http://crl.imzasağlayıcınız...'adresinden uygun iptal listesi bulunamadı" şeklinde ise, bu konuda imza sağlayıcınızdan destek alınız.

UYGULAMA AYARLARI

 • Bilgisayarınızda kurulu antivirüs programlarının muhtemel engellemelere yol açması nedeniyle başvuru sürecince ilgili antivirüs programlarının devre dışı bırakılması gerekmektedir.
 • Bilgisayarınızda Java güncelleme uyarısı olması halinde mevcut güncellemeyi mutlaka gerçekleştiriniz ve güncelleme sonrası işleminizi yapınız. Java güncellemeleri için “Başlat” çubuğunda yer alan uyarıları takip edebilirsiniz.
 • Kullandığınız tarayıcılarda pop-up engelleyici varsa bu engelleyicilerin kaldırılması gerekmektedir.

BAŞVURU AŞAMASI

 • E-imza veya mobil imzala işleminden sonra sistem işlem yaparken klavyede yeralan geri tuşunu (back space) kesinlikle kullanmayınız.
 • Başvuru işlemi bittikten sonra size verilen dosya ve evrak numaranızı mutlaka kaydediniz.

EVRAK İNDİRME

 • Online sistem üzerinden doküman indirme sınırı günlük 200MB'dir.
 • ONLINE YAPILAN İŞLEMLERDE VE REZERVASYON SİSTEMİNDE TEK DEKONT GEÇERLİDİR!!
 • Çeşitli bankalara yatırılan ücret dekontlarında girilmesi gereken alanları gösteren örnekler
 • Enstitü tarafından verilen hizmetlerle ilgili ücretlere ilişkin ödemeler, 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren sadece Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıflar Bankası nezdinde bulunan Enstitü ilgili hesaplarına, kurumsal tahsilat/havale/kredi kartı yoluyla kabul edilmektedir. EFT ile yapılan ödemeler ve ATM (Bankamatik) aracılığıyla yapılan ödemeler karşılığında hizmet verilmemektedir.
 • Ziraat Bankası ve Halk Bankası kurumsal hesaplarına ve Vakıflar Bankası hesaplarına yapılan ödemelerde işlem masrafı alınmamaktadır. Ancak, Ziraat Bankası aracılığıyla yapılacak ödemelerde işlem ücreti alınmasını önlemek için şubelerden Kurumsal Tahsilat Ekranının, internet bankacılığında ise OGS&Diğer ödemeler sekmesinin kullanılması gerekmektedir.
 • Kurumsal hesaplara yapılacak ödemelerde; Halk Bankası aracılığıyla yapılacak ödemelerde şubelerden Kurumsal Tahsilat Ekranının, internet bankacılığında ise Ödemeler/Diğer Ödemeler/Diğer Kurumlar sekmesinin Ziraat Bankası aracılığıyla yapılacak ödemelerde şubelerden Kurumsal Tahsilat Ekranının, internet bankacılığında ise OGS&Diğer Ödemeler sekmesinin kullanılması gerekmektedir.
 • Yabancı para cinsinden ödeme gerektiren çevrimiçi işlemler için ödemelerin doğrudan Ziraat Bankası Şubelerinden veya Vakıflar Bankası Şubelerinden ya da bu bankaların internet bankacılığı aracılığıyla yapılması gerekmektedir.
 • Havale olarak yapılan ödemelerin turkpatent hesabına geçip geçmediğinin kontrolünü işleminize başlamadan önce Online Ödeme Doğrulamadan gerçekleştirebilirsiniz. Kredi Kartıyla ödeme yapacaksınız, ödeme sayfasına yönlenirken size "Hata Durumunda Kullanabileceğiniz Takip Numaranız" verilmektedir bu numarayı kaydediniz. Ödeme işleminizde bir sorun yaşarsanız ödemenizi bu numarayla Online Ödeme Doğrulamadan kontrol edip provizyon kodunuzu öğrenebilirsiniz.