Genel Bilgiler

Marka Arama uygulamasıyla marka araştırması yapabilir, dosyaların detaylarını takip edebilir, arama ve takip işlemleri için yardım alabilirsiniz. Uygulama üç sayfadan oluşmaktadır:

1) Marka Araştırma
    Marka Araştırma sayfasında Marka Adı, Firma Adı, Tescil Yayım Bülten No, Marka İlan Bülten No, Kişi No ve Nice Sınıfları alanlarından marka araması yapabilirsiniz. Arama sonucunda gelen bilgilere liste olarak ulaşabilir, Detay sütunundaki  butonuna tıklayarak istediğiniz markanın detay bilgilerine ulaşabilir, sonuçlar arasında arama yapabilir, Başvuru No, Koruma Tarihi, Marka Adı, Marka Sahibi ve Nice Sınıfları alanlarından sonuçları sıralayabilirsiniz.
    Arama sonuçlarının MS-Excel ve PDF formatında çıktısını alabilirsiniz. MS-Excel formatında çıktı almak için  butonuna, PDF formatında çıktı almak için butonuna tıklayınız. PDF çıktısı arama sonuçlarında gelen kayıt sayısı 100'e eşit veya 100'den küçükse marka figürleri dahil edilerek, 100'den büyükse figürler dahil edilmeden üretilmektedir.

2) Dosya Takibi
    Dosya Takibi sayfasında Başvuru No, Evrak no, Tescil No ve Uluslararası Tescil No alanlarından arama yaparak takibinizde olan bir dosyaya ait bilgilere ulaşabilirsiniz. Arama sonucu üç bölümde sınıflandırılmış olup Marka Bilgileri, Mal ve Hizmet Bilgileri ve Başvuru İşlem Bilgileri sekmelerinden dosyanın detay bilgilerine ulaşabilirsiniz.

3) Yardım
    Yardım sayfasından uygulama hakkında bilgi alabilir, Sık Sorulan Sorular kısmından sorularınıza cevap bulabirsiniz. Soru, dilek, öneri ve şikayetleriniz için kurumumuzun e-posta adresine bildirimde bulunabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

1) Bir marka adıyla ilgili araştırma yapmak istiyorum. Uygulamayı kullanarak nasıl araştırma yapabilirim?

    Marka Araştırma sayfasında aramak istediğiniz markayı Marka Adı alanına yazınız, Doğrulama Kodunu giriniz ve Arama Yap butonuna tıklayınız. Gelen sonuçlar arasında arama yaptığınız marka adına dair bilgilere ulaşabilirsiniz.

2) Takibini yaptığım dosyanın üzerindeki işlemleri nasıl görebilirim?

    Dosya Takibi sayfasında takibini yaptığınız dosyanın başvuru numarasını Başvuru No alanına yazınız, Doğrulama Kodunu giriniz ve Arama Yap butonuna tıklayınız. Arama sonucunda gelen sayfada Başvuru ve İşlem Bilgileri sekmesine tıklayarak dosya üzerindeki işlemleri görebilirsiniz.

3) Marka Araştırma sayfasında girdiğim bilgilerle bir marka araştırması yaptım. Sonuçların listelendiği sayfada incelemek istediğim markanın detaylı bilgilerini nasıl görebilirim?

    Sonuçların listelendiği sayfada satırın sol başında yer alan   butonuna tıklayarak istediğiniz markanın detay bilgilerini görebilirsiniz.

4) Yaptığım marka araştırma sonuçlarını marka adına göre A'dan Z'ye sıralamak istiyorum. Nasıl yapabilirim?

    Sonuçların listelendiği sayfada Marka Adı sütun başlığına tıklayarak sıralamayı yapabilirsiniz. Ayrıca Başvuru No, Koruma Tarihi, Marka Adı, Marka Sahibi ve Nice Sınıfları alanlarında sütun başlıklarına tıklayarak istediğiniz sıralamayı yapabilirsiniz.

5) Marka aramasında gelen sonuçlarından sadece Başvuru No ve Marka Adı sütunlarına odaklanmak istiyorum. Diğer sütunları gizlemenin bir yolu var mıdır?

    Sonuçların listelendiği sayfada sonuçların hemen üstünde yer alan araç çubuğunda bulunan Sütunlar menüsünden istediğiniz sütunları gizleyebilirsiniz.