E-imza, Mobil imza Sahibi Değilim
 • T.C. Kimlik Numarası
  Vergi NumarasıE-imza, Mobil imza Sahibiyim

Taracıyı kaynaklı sorun yaşıyorsanız lütfen tarayıcınızın güvenilen siteler kısmına https://online.turkpatent.gov.tr ve https://ecs.ega.com.tr adreslerini ekleyiniz
Online Ödeme Doğrulama
  
 • E-imza, Mobil imza sahibi değilseniz;
  Başvuru Formu Oluşturma:

  Online işlemler üzerinden oluşturmuş olduğunuz başvuru formunu 30 gün içerisinde Kuruma ulaştırılması gerekmektedir. 30 gü içerisinde Kuruma ulaştırılmayan formlar geçersizdir. Başvuru tarihi, formun oluşturulduğu tarih değil, ilgili formun süresi içerisinde teslim edilmesi kaydıyla Kurum tarafından işleme alındığı tarihtir. Başvuru formunu, başvuru şartlarına bağlı olarak eklenmesi gereken diğer dokümanlarla birlikte Kuruma teslim etmelisiniz.
  Evrak Görütüleme:
  Evraklarını görmek istediğiniz başvurunun dosya numarasıyla arama yaparak ilgili dosyanın itiraz evraklarını görütüleyebilirsiniz.Bunun dışındaki evraklara ulaşmak için e-imza ya da mobil imza girişini kullanmanız gerekir.
 • E-imza, Mobil imza sahibi iseniz;
  Başvuru ve Başvuru Sonrası İşlemleri online olarak gerçekleştirebilir ve Evrak Görütüleme bölümüden dosyanızdaki tüm evrakları görütüleyebilirsiniz.
  Diğer İşlemler bölümü online işlem yapmak ya da evrak görütülemek isteyen firmalar için kullanılmalıdır.Bu alandan; başvuru sahibi firmanın bu işlemleri yürütecek yetkili kişisi noter onaylı imza sirküsüü bu alandan Kuruma gönderim işlemini yapacaktır.Kurum içi kontrollerin akabinde bu sirküye onay verilmesi ya da verilmemesi durumu, işlem sırasında belirtmiş olduğunuz mail adresine bildirilecektir.

BAޞVURULAR İÇİN TEMEL BİLGİLER

Online İşlemler sistemi bütü tarayıcılar üzerinde (Chrome, Firefox, Explorer) çalışmaktadır. Ancak sistemin daha rahat kullanımı ve muhtemel konfigürasyon problemleri yaşanmaması amacıyla (IE’da yaşanan 32 bit – 64 bit uyumsuzluğu) Firefox, Chrome tarayıcılarının kullanılmasını tavsiye etmekteyiz.

Gerekli uygulamaları sisteminize yüklerken bütü web tarayıcılarınızı kapatınız. Yükleyeceğiniz gerekli uygulamaların tarayıcılar için gerekli eklentilerini yükleyebilmesi için web tarayıcıların kapalı olması önem arz etmektedir.

Başvuruda kullanacağınız resimlerin (tasarım görselleri ve marka örneği) 300 dpi çözüürlükte ve başvuru sürecinde sizden istenen formatta ve ebatta (Marka için 5x5cm veya 7x7cm, Tasarım için 8x8cm,8x16cm,16x8cm,16x16cm jpeg uzantılı, RGB modunda) olduğunun kontrol edilmesi gerekmektedir. İstenen özellikte resimlerin oluşturulmasında kullanım kolaylığı sağlaması amacıyla “İrfan View” programı tarafımızca tavsiye edilmektedir.

GEREKLİ UYGULAMALAR

 • Java'nın tüm versiyonlarında çalışmaktadır.
 • Acrobat Reader tüm versiyonlarında çalışmaktadır.
 • E-imza Token Kurulumu (E-imza sağlayıcınız tarafından size sağlanacaktır.)
 • E-imza ile ilgili Uyarı "ESHS de EBG Sertifika Durum Protokolü Hizmet Sağlayıcısı sertifika için http://crl.imzasağlayıcınız...'adresinden uygun iptal listesi bulunamadı" şeklinde ise, bu konuda imza sağlayıcınızdan destek alınız.

UYGULAMA AYARLARI

 • Bilgisayarınızda kurulu antivirüs programlarının muhtemel engellemelere yol açması nedeniyle başvuru sürecince ilgili antivirüs programlarının devre dışı bırakılması gerekmektedir.
 • Bilgisayarınızda Java gücelleme uyarısı olması halinde mevcut gücellemeyi mutlaka gerçekleştiriniz ve gücelleme sonrası işleminizi yapınız. Java gücellemeleri için “Başlat” çubuğunda yer alan uyarıları takip edebilirsiniz.
 • Kullandığınız tarayıcılarda pop-up engelleyici varsa bu engelleyicilerin kaldırılması gerekmektedir.

BAޞVURU AޞAMASI

 • E-imza veya mobil imzala işleminden sonra sistem işlem yaparken klavyede yeralan geri tuşunu (back space) kesinlikle kullanmayınız.
 • Başvuru işlemi bittikten sonra size verilen dosya ve evrak numaranızı mutlaka kaydediniz.

EVRAK İNDİRME

 • Online sistem üzerinden doküman indirme sınırı gülük 200MB'dir.
 • ONLINE YAPILAN İŞLEMLERDE VE REZERVASYON SİSTEMİNDE TEK DEKONT GEÇERLİDİR!!
 • Çeşitli bankalara yatırılan ücret dekontlarında girilmesi gereken alanları gösteren örnekler
 • Kurum tarafından verilen hizmetlerle ilgili ücretlere ilişkin ödemeler, 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren sadece Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıflar Bankası nezdinde bulunan Kurum ilgili hesaplarına, kurumsal tahsilat/havale/kredi kartı yoluyla kabul edilmektedir. EFT ile yapılan ödemeler ve ATM (Bankamatik) aracılığıyla yapılan ödemeler karşılığında hizmet verilmemektedir.
 • Ziraat Bankası ve Halk Bankası kurumsal hesaplarına ve Vakıflar Bankası hesaplarına yapılan ödemelerde işlem masrafı alınmamaktadır. Ancak, Ziraat Bankası aracılığıyla yapılacak ödemelerde işlem ücreti alınmasını önlemek için şubelerden Kurumsal Tahsilat Ekranının, internet bankacılığında ise OGS&Diğer ödemeler sekmesinin kullanılması gerekmektedir.
 • Kurumsal hesaplara yapılacak ödemelerde; Halk Bankası aracılığıyla yapılacak ödemelerde şubelerden Kurumsal Tahsilat Ekranının, internet bankacılığında ise Ödemeler/Diğer Ödemeler/Diğer Kurumlar sekmesinin Ziraat Bankası aracılığıyla yapılacak ödemelerde şubelerden Kurumsal Tahsilat Ekranının, internet bankacılığında ise OGS&Diğer Ödemeler sekmesinin kullanılması gerekmektedir.
 • Yabancı para cinsinden ödeme gerektiren çevrimiçi işlemler için ödemelerin doğrudan Ziraat Bankası Şubelerinden veya Vakıflar Bankası Şubelerinden ya da bu bankaların internet bankacılığı aracılığıyla yapılması gerekmektedir.
 • Havale olarak yapılan ödemelerin TÜRKPATENT hesabına geçip geçmediğinin kontrolünü işleminize başlamadan önce Online Ödeme Doğrulamadan gerçekleştirebilirsiniz. Kredi Kartıyla ödeme yapacaksınız, ödeme sayfasına yönlenirken size "Hata Durumunda Kullanabileceğiniz Takip Numaranız" verilmektedir bu numarayı kaydediniz. Ödeme işleminizde bir sorun yaşarsanız ödemenizi bu numarayla Online Ödeme Doğrulamadan kontrol edip provizyon kodunuzu öğrenebilirsiniz.